30 Mayıs 2012 Çarşamba

Bebek Alışverişimizi de yaptık....

Neler aldığımızı madde madde yazmak istiyorum ki benim gibi çok araştıran anne adaylarına referans olsun.

20'li hastane çıkışı ; Çünkü onu alınca bir süre yani - bebeğin o ilk minicik halini atlatacak süreliğine - bir sürü kıyafet çıkıyor içinden.

2 iç zıbın
1 tulum
1 patikli pantolon,
1 patiksiz pantolon
1 dış zıbın
1 çıtçıtlı üst
1 çıtçıtlı body kısa kollu
2 şapka
2 eldiven
2 ağız mendili
2 önlük
1 banyo havlusu
1 çift katlı battaniye
1 çorap
1 penye yelek

Bolca ağız mendili ; bunları genelde kusarsa diye kullanıyorlar sanırım ayrıca kucağına alan kişilerin omzuna koyup onları bebeğimin ak salyalarından,mis kusmuklarından korumak değil amaç.Asıl amaç onların pis omuzlarından,tozlu,sigaralı,mikroplu kıyafetlerinden bebeğimizi korumak.

Bolca önlük; mümkünse arkasına ıslaklık geçirmeyen türden.Çünkü bebekler ikinci aydan itibaren salyalarını akıtmaya başlıyorlar.

Bolca çorap ; bir kaç kez  katlanan,boğazlı çoraplardan olmalı.Bebekler ayaklarını kaldırıp indirdikçe çorapları çıkartabiliyorlar.

Tulum ; Hastane çıkışında bir tane olduğunu düşünürsek 0-3 ay için mevsim gereksinimine göre yazsa - ki benim doğumum temmuza geliyor - 1 tane daha almak yeterli bence.Kış ise mothercare'in üçlü tulumlarından alınabilir.Tulum alırken de özellikle ilk aylar için önden tam ortadan apış arasına kadar oradan da her iki bacağın bileğine kadar çıt çıtlanan türden alınmalı.Acemiliği atmak için en kolay giyilen şeyleri tercih etmeliyiz.

Çıt çıtllı body ; bence bunu her türden - kolsuz,kısa kollu,uzun kollu - 3'er tane almalı.Havanın durumuna göre giydirilir.

Bolca battaniye ; Hastane çıkışından bir tane çıkıyor.Ben bunu dışında 4 tane daha aldım.Birini arabasında kullanmak üzere,diğerlerini evde..Tecrübeli annelerin söylediğine göre evin her köşesinde bir battaniye oluyormuş.Hatta gittiğiniz yerlerde ya da arabada unutabiliyormuşsunuz.O yüzden bolca battaniye almakta fayda var.Onun da çift taraflı, iki kat % 100 pamuk olanı olursa şahane olur.Hepsi % 100 pamuk diye satılıyor gerçi ama dokununca farkı anlıyor insan.

Burun aspiratörü ; bir tane arkası balon gibi olanlardan,bir tane de borulu olup da nefesle çekilenlerden alınabilir.Evdeyken borulu olanı,misafirlikte iken daha kolay taşınmasından ve pratik oluşundan dolayı balonlu  kullanılabilir.

Tarak,konak tarağı,tırnak makası,törpü ; Açıkçası tırnak makası ve törpü dışındakileri kullanacağımızı sanmıyorum ama yine de aldık.İlk başlarda bebeğin tırnakları uzamış gibi görünse de etten ayrılmıyormuş ve kesmek sıkıntı olabiliyormuş ya da anne korktuğundan kesemiyormuş.Böyle zamanlarda en kullanışlısı törpü ile kısaltmak sanırım.O yüzden bu dörtlüde en çok işe yarayan törpü olacak.

Bebek bakım ürünleri ; doğuma hazırlık kursundan öğrendiğime göre şampuan olarak hem saç hem vücut şampuanı kullanılmalıymış.Ve ilk üç ay bebe yağı değil bebe losyonu kullanılacakmış.Pişik kremi pişik olduktan sonra değil olmadan önce önleyici kullanılacakmış.Ve anne için meme ucu çatlak önleyici doğumdan bir ay önce kullanılmaya başlanacakmış.Çünkü meme büyüdükçe çatlarmış ve biz farketmezmişiz.Bebeğin ilk emişinde bu çatlaklar büyür ve acımaya başlarmış.O yüzden bakım ürünlerini biraz erken aldık.Biz "mustela"yı tercih ettik.Bana kalsa sebamed alırdım ama Memoş mustela olsun dedi.Biraz pahalı bir ürün,bu tür ürünleri elit eczanelerde bulabilirsiniz ancak AVM'lerde sirkülasyon daha çok olduğundan rafta beklemiş ürün olmuyormuş.Bir de bu tür şeyler aldığınızda eşantiyon istemeyi unutmayın.(Biz büyükçe bir kozmetik çantası aldık :) )

Biberon; mümkünse cam, kauçuk ağızlı ve az akıtan türden bir biberon ağızı olmalı ki.Bebek biberondan kolay kolay içmeye alışırsa anne memesinden uzun uzun emmek için uğraşmaz.

Küvet,maşrapa,kova,banyo filesi; Küveti altından tahliye deliği olanlardan aldık.İcabında bir hortum ile banyo giderine boşaltılabilir.Banyo filesinin içi köpüklü olanları çıkmış ama herkes bildiğimiz fileyi önerdiği için biz de ondan aldık.

Banyo havlusu ; en az iki tane olmalı.Bir tane hastane çıkışında var.Biri mutlaka başına geçmeli olmalı.Bebek yıkanır yıkanmaz suyunu emecek ilk havlu ıslandıktan sonra ,bebeği sıcak tutacak ikinci havlu sarılmalı.Havlu alırken dikkat edilecekler,yine pamuklu olması,ne kadar uzun tüylü ise o kadar iyi kurular.Kısa tüylü ve kadife görünümlü havluların su emmesini beklemeyin.Bir de havlulardan en iyi performansı bir kaç kez yıkandıktan sonra alırsınız.O yüzden bebek doğana kadar bir kaç kez yıkayabilirsiniz.

NOT; Bu arada bebek kıyafetlerini granül sabunla,60 derecede ve uzun programda yıkamak gerekiyormuş.Çünkü kısa program ve düşük ısıda deterjan yeteri kadar çözünmediğinden bebeğin kıyafetlerinde kalıntı kalabiliyormuş.

Bebek bezi ; prima premium care aldık biz.

Alt Açma Minderi; ben biri kalın yastıklı,diğeri ince altı naylonlu iki tane aldım.Sanırım ince olanı daha kullanışlı,çünkü hem altına su geçirmiyor hem de daha ince,kolayca herşeye sığar.Tecrübeli annelerin önerisi ise can bebenin tek kullanımlık alt açmaları.Tek kullanımlık denildiğine bakmayın çok yıpranmadıkça ,ıslanmadıkça kullanılıyor.

Penye yelek ; ben temmuzda doğum yapacağım için penye tercih ettim,doğumu kışa gelecekler yün yelek de tercih edebilirler.

Yatak ; bu konu şimdilik bizde beklemede.Bir arkadaşım park yatak,diğeri de sepet beşik verdi.Sepeti bizim odaya ,park yatağı da bebeğin odasına koyduk.Bunlar geldiği için yatak telaşına düşmedik biz.Ama eğer mecbur kalsa idik almak istediğim masif büyüyebilen karyola idi.İlk bebeğimizi kaybettiğimiz için bebek doğana kadar karyola siparişi vermiyoruz.Eğer siz karyola almayı düşünüyorsanız, siparişini doğumdan en az 40 gün önce filan vermeniz gerekiyor.Çünkü yapımı 15 gün,sonrasında boyanması ve boyanın tamamen kuruyup evinize kokusuz gelecek şekle gelmesi 40 günü buluyormuş.

Bebek arabası ; biz chicconun lite way'ini aldık.Bunu biraz zorunluluktan aldım ben.Bana kalsa yine aynı ya da benzer bir markanın MUTLAKA çift yönlüsünü alırdım.

Emzik,steril makinesi,süt sağma aleti,süt saklama poşeti,buhar makinası almadık.Emzik emmeyebilir belki gerek bile kalmaz damak yapısı bozulmamış olur diye düşündüm.Çok gerekirse alacağız.Steril makinesine gerek yok.Kaynatırım mis gibi olur.Süt sağma aletini de gerekirse alacağız.Belki sütüm gelmeyecek ya da bebeğe anca yetecek,sağacak kadar çok olmayacak.Zaten işim kendi işim evime yakın istediğimde emzirmeye gelebileceğim.Süt saklamaya gerek olmayacak.Ama gerekirse alırız tabi.Buhar makinesini önermiyorlar.Onun yerine mümkünse gümüş bir kaba su koyup bebeğin odasına koyun diyorlar.Gümüşte bakteri üremezmiş.Ve o su her gün değiştirilecek.

Bir kaç tane ahşap oyuncak aldık.Onu da aslında en az dört aylık olana kadar anlamaz ama yine de hazırda bulunsun diye düşündük.


Kendim içinse göğüs kalkanı aldım.İki paket 20'li göğüs pedi,meme ucu çıkarıcı,pamuklu atlet,emzirme sütyeni aldık.Gecelik,sabahlık,külot almadım.Çünkü zaten evde var.

Aşağı yukarı bir fiyat listesi çıkarmam gerekirse;
hastane çıkışı 120
küvet seti 60
bakım ürünü 158
bebek arabası 250
Diğer ıvır kıvırlar 200 

Ha tabi bu arada ara sıra dayanamayıp aldığım bir kaç kısa paçalı tulum,çıtçıtlı body filan var.Hepsini güzelce yıkadım bugün.Şimdi Oğluşun odasında askıdalar.Yarın güzelce ütüleyip hastane çantamızı hazırlayacağım.Hazır bulunsun neme lazım.

Babamız şu an dışarıda arkadaşlarıyla alem yapıyor.Gece yarısı gelir,çakırkeyif kahkahalar atarak,orada ne oldu ne bitti kim kime ne dedi tek tek anlatır.:)) ASlında göndermeyecektim,bir iki nazlanır gibi yaptım,hamile kadın evde bırakılır mı hiç filan dedim,baktım çok gitmek istiyor seslenmedim artık.Gitsin stres atsın,herkesin bir şekilde kafasını boşaltmaya ihtiyacı var.

Oğlumda maşallah karnımı deler gibi okkalı tekmeler atıyor.Aslında bunlara tam olarak tekme denemez.Sanırım yeri daraldıkça geriniyor,bacaklarını kollarını uzatıyor.Boylu boyunca yatıyor.Bazen de hıçkırıç tutuyor annesinin birtanesini pıt pıt dakikalarca atıyor karnım.

Çok merak ediyorum çocuğumu,neredeyse erken merken gelsin artık diyorum yani.Sonra da eksik doğmasın kalması gerektiği kadar kalsın,tam doğsun diyorum,ben beklemeye razıyım.Bu kadar hafta geçmiş.Kaldı 6 hafta,bu günler de geçer.

Bu arada Fatma hamile.Yine ikiz.:) Daha 8 haftalık hamile.Midesi bulanmaya başlamış.Uyku halleri,yorgunluk,halsizlik,kasıklarda ağrı...Zor zamanlar.Umarım bu sefer sağlıkla kucağına alır yavrucuklarını.

Off çok yazmışım.Güzel bi film açayım da Memoş gelene kadar canım sıkılmasın bari.

Haydi öptüm günlükcan,oğulcan,okuyucucanlar :) 

Canım oğlum seni herşeyden çok seviyorum Hiç yorum yok:

Yorum Gönder